Metodes

Emociju atpazīšana

AL1_9993

Emocionālās inteliģences pamats ir emociju atpazīšana un apzināšanās. Kā Tu raksturotu sajūtu, kā Tu šobrīd jūties? Parasti atbilde ir „labi”, „normāli” vai, iespējams, „ne pārāk”. Bieži mēs spējam identificēt cēloņus, kāpēc jūtamies labāk vai sliktāk, bet šoreiz jautājums ir par to, vai primāri spējam identificēt, kādas emocijas mūsos šobrīd valda? Ja nezini, kā nosaukt emociju, ko izjūti, pastāv liela iespēja, ka sevi nepietiekami pazīsti un tādēļ nezini, kā sev palīdzēt.

Ko darīt?

Pastāv vairākas iespējas, kā attīstīt savas prasmes atpazīt dažādas emocijas un dziļāk iepazīt savu emociju cēloņus.  Esi gatavs, ka šis uzdevums nav izpildāms vienā dienā – prasmju attīstīšanai nepieciešams ilgstošāks laika periods. Ļoti vēlams, lai vismaz sākumā savu emociju „auditu” Tu veiktu rakstiskā veidā un katru dienu, vismaz mēneša garumā. Tālāk rakstā aprakstītas vairākas metodes emocionālās inteliģences attīstīšanai.

1Katru dienu atrodi pāris minūtes laika, lai veltītu tās jautājumam, kādas izjūtas Tevī mājo? Iekārto pierakstu blociņu vai elektronisko piezīmju lapu, kurā norādi, kā Tu šodien jūties: Emocionālā līmenī, Racionālajā līmenī, Attiecību līmenī, Fiziskajā līmenī (E, R, A, F).

Piemēram, Emocionālā līmenī es šobrīd jūtos „Satraukts”; Racionālā – „Spēcīgs”; Attiecību – „Aizvainots”; Fiziskā – „Enerģijas pilns”.

2

Optimistiskam skatījumam uz dzīvi un pozitīvo emociju atpazīšanai noderēs šāds neliels uzdevums: katras dienas beigās atsauc atmiņā vismaz divus pozitīvus notikumus no dienas un centies aprakstīt, kādas bija Tavas izjūtas konkrētajā brīdī. Šo uzdevumu vari veikt arī tieši pirms gulētiešanas, noslēdzot to ar pateicību par patīkamajiem notikumiem. Vairāk par pateicību lasi šeit.

3

Lai analizētu konflikta situācijas un nākotnē spētu no tām izvairīties, pēc nepatīkama starpgadījuma, vārdu apmaiņas vai aizvainojuma, paanalizē – kādas sajūtas Tu izjuti? Kāpēc? Kādas sajūtas, tavuprāt, izjuta otrs cilvēks? Kā situāciju varēja atrisināt pozitīvākā veidā?

Kā tas strādās?

Emocijas pašas par sevi nav sliktas – tās ir radītas, lai mums palīdzētu izvairīties no dažādām bīstamām situācijām un pieņemt lēmumus. Būtiski ir tas, cik mēs ļoti pakļaujamies emocijām un vai spējam kontrolēt savu rīcību. Nepieciešamība piemeklēt emocijai atbilstošo vārdu attīsta mūsu pašanalīzes spēju un tas ir viens no pirmajiem soļiem uz emocionālā intelekta attīstīšanu. Savukārt emociju rašanās iemeslu izprašana palīdz veidot pamatu proaktīvas rīcības modeļu izveidei dažādām negaidītām dzīves situācijām.

You Might Also Like